pirmdiena, 2015. gada 21. decembris

Aicinām ziedot Latvijas brīnumputna aizsardzībai!

Zaļās vārnas mazulis Ādažu poligonā. Foto: Edmunds Račinskis
Pirms kāda laika lasīju par pētījumu, kurā noskaidrots, ka sabiedrībai vairāk aizsardzības vērti šķiet dzīvnieki ar pozitīviem nosaukumiem. Piemēram, nepieciešamību aizsargāt patriotpiekūnu atbalstīja 68% aptaujāto, bet aitēdājērgli - tikai 46% (lai gan abi ir neeksistējošu putnu nosaukumi; pētījums šeit). Tas lika aizdomāties, ka varbūt zaļo vārnu (kas turklāt nav ne zaļa, ne vārna) vajadzētu latviski pārsaukt kādā vārdā, kas labāks no sabiedrisko attiecību viedokļa. Kā būtu - Latvijas brīnumputns?

Varētu jau cerēt, ka Latvijas iedzīvotājiem nav vajadzīgs "reklāmisks" nosaukums, lai atbalstītu apdraudētas sugas aizsardzību, bet nevaru aizmirst, kā savulaik kāds deputāts, protestējot pret zaļo vārnu aizsardzību Garkalnes mežos, pauda, ka "vārnas ķērc un ēd sieru" un to aizsardzība traucē zemes īpašniekiem darboties.

Tātad - Latvijas brīnumpunts! Kāpēc brīnumputns? Zaļā vārna neapšaubāmi ir viens no skaistākajiem Latvijas putniem, nereti izraisījusi izbrīnu un apbrīnu no tiem cilvēkiem, kam laimējies šo putnu redzēt. Tomēr galvenokārt brīnumputns tāpēc, ka tas ir brīnums, ka zaļā vārna Latvijā vēl joprojām ir sastopama. No parastas sugas 20. gadsimta sākumā zaļā vārna bija kļuvusi par kritiski apdraudētu sugu līdz gadsimta beigām. "Kritiski apdraudēta" nozīmē par 50% lielāku varbūtību izmirt desmit gadu vai trīs paaudžu laikā. Kopš 1998. gada, kad sākām apzināt sugas stāvokli un rūpēties par tās aizsardzību, ir pagājuši vairāk nekā desmit gadi un nomainījušās vairāk nekā trīs zaļo vārnu paaudzes, bet zaļās vārnas Latvijā joprojām dzīvo. Nu labi, protams, tas nav gluži brīnums, bet mērķtiecīga manu kolēģu (galvenokārt Edmunda Račinska un Ievas Mārdegas) darba rezultāts, pirmkārt, panākot dabas lieguma "Garkalnes meži" nodibināšanu, un visus šos gadus rūpējoties par drošām ligzdošanas vietām.

Igaunijā zaļās vārnas vairs neligzdo, Lietuvā ligzdo tikai 10-15 pāru (populācijas lielums dažādās valstīs atrodams šeit). Latvijas zaļo vārnu populācija arvien vairāk kļūst par saliņu sugas izplatības areāla ziemeļu nomalē. Tomēr šī ir ļoti būtiska saliņa, kas tad, ja tās iemītniekiem klājas labi, nākotnē var papildināt ne tikai Latvijas, bet arī citu valstu zaļo vārnu populācijas (lasīt šeit).

Bet tas, cik labi klāsies Latvijas brīnumputnam, nav atkarīgs tikai no Edmunda un Ievas, bet arī no Tevis. Vai Tu piedalies?

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru