svētdiena, 2014. gada 6. aprīlis

Uz TVNET akciju "Mežu iznīcināšana" atskatoties

Youth, beautiful youth 
We walked through the walls until we found the truth
And said "Change it, it's ugly just change it"
(George Michael)

Pagājušā gada nogalē atnāca pie manis viens zviedrs (vai norvēģis, vai soms - ja godīgi, es viņus neatšķiru) ar dārgu uzvalku mugurā un ne mazāk dārgu koferi rokās. Aprunāties vajagot. "Zini, Viestur," viņš teica. "Jums Latvijā vēlēšanas tuvojas, un es domāju, šī varētu būt īstā iespēja sagraut Latvijas meža nozari. Man ir draugi TVNET, ar kuriem mēs to vienreiz jau mēģinājām. Nekas nesagruva, tāpēc nolēmām mēģināt vēlreiz. Man teica, tu esot īstais, kas var palīdzēt." To sakot, viņš nolika koferi uz galda un atvēra, lai es redzētu tajā glīti sakārtotās eiro paciņas: "Palīdzēsi?" "Jā..." es izsvepstēju, tekot siekalām un trīcot rokām. "Labi," svešinieks teica, pasmīnot un aizcērtot koferi. "TVNET ar tevi sazināsies." Prom viņš bija, bet es joprojām trīcošām rokām ķēros pie pirmā raksta sacerēšanas...

Droši vien tādu vai līdzīgu ainu iztēlojas tie, kurus aizskārusi TVNET akcija "Mežu iznīcināšana". Jāatzīst, ka patiesība ir daudz mazāk interesanta, bet, jā, raksti tiešām bija apmaksāti. Ir vēl sliktāk - atlīdzību es saņemu par gandrīz visiem rakstiem, ko kaut kur publicēju, tāpēc noteikti ieteiktu papētīt, piemēram, žurnālu "MMD" un "Vides Vēstis" īpašnieku sastāvu, lai saprastu, kādi ir manu publikāciju patiesie motīvi. Pat par LOB žurnālā "Putni dabā" publicētajiem rakstiem saņemu atlīdzību žurnāla autoreksemplāru formā. Būtībā vienīgie raksti, par ko neko nesaņemu, ir šeit - manā blogā - atrodamie.

Varu iztēloties, cik neomulīgu sajūtu šī akcija varēja radīt tiem meža nozares pārstāvjiem, kas pieraduši dzīvot pasaulē, kur tikai viņu viedoklis ir pareizais, pasaulē, kur pat vides aizsardzībai veltītā raidījumā nedrīksti teikt neko sliktu par AS "Latvijas valsts meži", ja nevēlies tikt "noīsināts", un kur pat pašas nozares pārstāvju teiktais tiek neuzkrītoši nepublicēts nozares žurnālā, ja ir "nepareizs"...

Te pēkšņi atkārtojas tas pats murgs, kas pirms dažiem gadiem ar "Al Jazeera" filmu "Latvia's Pulp Fiction" - kādu ietekmīgu mediju interesē CITS viedoklis! Vienpusējs viedoklis! Murgi un spams! Go back to the shadow, sasodītais zaļais! Kā gan kāds var atļauties jaukt gaisu multenīšu, zvēriņu, sivēnonkuļu un smalkos diedziņos iekārtu ampelmaņu noslīpētās sabiedriskās attiecības! Kas, pie velna, viņam maksā!!! Pat dabas aizsardzībai draudzīga iestāde sastinga bažās: Kas nu būs? Vai ta' nu nāks un mūs provocēs kaut ko sliktu par mežu apsaimniekošanu teikt?

Nozares pārstāvju un atbalstītāju sašutuma vilnis parāva līdzi pat pazīstamo dabas draugu Māri Olti, kas dusmās par TVNET akciju un to, ka TVNET nav publicējuši viņa viedokli nākošajā dienā, apgānīja savu makšķerēšanas blogu, kurā bija apņēmies iztikt bez "politiskiem saukļiem vai citām glupībām", ar savām pārdomām par mežu apsaimniekošanu (lasīt šeit). Izlasīju un tā arī nesapratu, vai mežu apsaimniekošanas ekonomiskiem mērķiem vārdā nākas upurēt daudzveidību vai tā, gluži pretēji, daudzveidību nodrošina, bet skaidrs ir viens - LVM strādā labi un pareizi un ievēro likumus.

Interesanti bija vērot Tvitera lietotāju reakciju uz Māra dusmām uz TVNET par laicīgu viedokļa nepublicēšanu. Rakstu savā blogā Māris vēl nebija publicējis, kad kāds jau pauda sajūsmu, ka nu būs lasāms objektīvs viedoklis ("objektīvs viedoklis"... hmm...), bet vairāki portāli metās piedāvāt sevi raksta publicēšanai.

Māris un citi, kas metās aizstāvēt LVM, pat nebija pamanījuši, ka es nemaz nerunāju par šo uzņēmumu. Mazliet samulsis par sašutumu par pārlieko LVM kritizēšanu, pārlasīju līdz tam uzrakstītos rakstus un tiešām gandrīz neko neatradu... Vai tiešām visi, kas pārmeta piesiešanos LVM (un aicināja vairāk skatīties uz privāto vai pašvaldību mežu apsaimniekotājiem) varētu vainot vienu pašu uzņēmumu pie visa, par ko esmu rakstījis?

Pa tam lāgam kārtējo reizi varēju pārliecināties, cik latvieši pieticīga tauta - tik ļoti gribas izteikties, bet tik mazsvarīgi, vai kāds sadzird! Par maniem rakstiem TVNET kopumā saņemts vairāk nekā 2000 komentāru (no kuriem lasījis neesmu nevienu), bet personīgi saņēmu, šķiet, kādas nepilnas divdesmit replikas uz rakstīto. Interesanti, ka neviens no tiem, kurš kaut ko komentēja, neapstrīdēja nevienu no rakstos minētajiem faktiem, vien pārmeta uzbrukumus nozarei, vienpusēja viedokļa paušanu utt., brīžiem gan atstājot sajūtu, ka lasīti ir tikai rakstu virsraksti. Ilustrācijai esmu šeit ielicis vienu no šīm diskusijām Tviterī. Jāatzīst, ka šī gan bija viena no saturīgākajām.

Tomēr, domājot par akcijas noslēgumu, visu laiku nevilšus sāku dungot dziesmu "Nothing really has changed" - nekas jau nav mainījies. TVNET nevienam nebūs likuši kaut ko mainīt Latvijas mežu apsaimniekošanā, meža nozare tā arī paliks nesagrauta un LVM - nesašūpoti, bet tie, kas stipri ticībā, ka Latvijas mežos viss ir kārtībā, pie savas ticības turpinās turēties. Viss ir kārtībā. Guliet mierīgi!

Ja tomēr kādreiz nenāk miegs, varat ielūkoties manā blogā. Šeit joprojām būšu sastopams ar savu viedokli, neapmaksātu un vienpusēju.

----------

Šeit saites uz visiem maniem rakstiem TVNET:

Ievads: Vai Latvijas meži tiek iznīcināti?
Latvijas mežos saimnieko kā burkānu laukā
Vai mežā aug tikai nauda?
Cik īsti Latvijā palicis mežu?
Neaizskaramais mežu ciršanas apjoms
Latvijas mežu platība sarūk
Meža putnu stāvoklis pasliktinās
Mežsaimniecība apdraud Latvijas mežu lepnumu - melno stārķi
Katru pavasari meža darbos izposta tūkstošiem putnu ligzdu
Kāpēc jāsatraucas par mežu fragmentāciju
Miruši koki nodrošina dzīvību mežā
Klimata pārmaiņas izmanto kā attaisnojumu mežu izciršanai
Latvijas mežu apsaimniekošana - nav tikai slikti, bet varētu būt labāk

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru