trešdiena, 2013. gada 6. februāris

Zaļuma izmantošana

Avīzes es bieži vien lasu, kurinot krāsni. Tā pirms kāda laika, pārskatot sakurināšanai nolemto "Dienas Biznesu", uzdūros rakstiņam, kurā bija minēts, ka pēc uzņēmēju domām vienai no tobrīd vēl topošā Latvijas Nacionālā attīstība plāna prioritātēm jābūt Latvijas "zaļuma izmantošanai". Nevarēju atkauties no sajūtas, ka vārds "izmantošana" šajā gadījumā jāsaprot šī vārda vissliktākajā nozīmē... Lai man piedod citētais uzņēmējs, ja tas nebija tā domāts, bet sauklis par zaļuma izmantošanu ļoti saistījās ar kāda cita uzņēmēja savulaik pausto, ka nacionālajā attīstības plānā pieminētie putni (tāpat kā nevalstiskās organizācijas) ir tikai izdevumi. Bet izmantošana - tie taču ir ienākumi, vai ne?

Latvija esot otrā zaļākā valsts pasaulē. Pusi Latvijas klāj meži, jūra pilna zivīm, pa gaisu skrien un pat purvos krājas zaļā enerģija - tik daudz zaļuma, spēj tik izmantot! Turklāt būt zaļam ir trakoti moderni. Cilvēkiem patīk, ja kaut kam piekabināts vārds "zaļš". "Par zaļu un neatkarīgu valsti!" skandina mežu cirtēji. "Par zaļu degvielu!" sauc rapšu audzētājs, miglojot savu lauku. "Atbalstīsim zaļo enerģiju!" un gājputnu ceļā iezīmējas kārtējais vēja parks.

Tā kā zaļuma mums daudz, mēs neļausim citiem sevi mācīt. Lai citas valstis aizliedz indēt bites! Mūsu plašajos zaļās degvielas laukos sanošās bites ir nemirstīgas! Nē... nu labi - tās mirst citādāk nekā Dienvideiropā. Lai Eiropa iestājas par ilgtspējīgiem zivju nozvejas apjomiem! Mēs taču neļausim savai zvejniecībai panīkt tikai tāpēc, ka kādam šķiet, ka visiem jūrā pietrūks zivju. Mēs neesam visi, mēs esam otrā zaļākā valsts pasaulē!

Vienīgā darvas karote mūsu zaļajā medus mucā ir visādas "zaļo" (jā, jā, tieši tā - pēdiņās) organizācijas, kas savu merkantilo interešu vārdā liek šķēršļus mūsu zaļajai ekonomikai. Eiropas naudu pārrijušies, mūsu konkurentu nozombēti vai uzpirkti, izliekas, ka viņiem ir kaut kāda nesavtīga interese par vides aizsardzību, sabiedrisko labumu utt. Nav Latvijā tādas organizācijas, kam patiesi rūpētu vides aizsardzība! NAV! Un varbūt nevajag arī - mums tā zaļuma tik daudz, ka vajag izmantot, nevis rūpēties.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru