piektdiena, 2011. gada 4. februāris

Par mežiem - Al Jazeera un TV3


Internets man te mežā lēns un dators pilns līdz lūpai, tāpēc viegli tas negāja, bet galu galā noskatījos nu jau daudz kur izreklamēto "Al Jazeera" filmu "Latvia's Pulp Fiction" par mežu apsaimniekošanu Latvijā. Pēc TV3 sižeta par šo filmu nu nevarēju nenoskatīties! TV3 šī filma tika pieteikta kā "arābu televīzija izsmej Latviju". Es, Latvijas patriots būdams, tad nu pacietīgi gaidīju, kamēr filma ielādēsies, lai redzētu, ko tad tie arābi par manu valsti smejas...

Ne nu smejas ne kā. Rāda un stāsta, cik vērtīgi mūsu meži, un cik nesaprātīgi tie tiek apsaimniekoti - valsts mežu apsaimniekotājam FSC sertifikāts, kas (teorētiski) apliecina dabai draudzīgu saimniekošanu mežā, ir atņemts, bet koksne no mūsu mežiem joprojām lielā apjomā tiek vesta uz Lielbritāniju ar ziņu, ka no saudzīgi apsaimniekotiem mežiem nākusi. "Arābi" aptaujājuši turpat vai visas iesaitītās puses - sākot no premjerministra līdz pat vietējiem iedzīvotājiem, bet galvenie runātāji ir Guntis Brūmelis un Māris Strazds - visnotaļ cienījami vīri, kas, tā teikt, "mežā ir bijuši".

TV3 ziņās Kotoviča kungs (iz "Latvijas valsts mežiem") un Klausa kungs (no kokrūpniekiem) saka, ka meli tas viss esot un politisks pasūtījums... Jāatzīst, nav man pie rokas datu, lai visus "Pulp Fiction" minētos faktus varētu pārbaudīt, bet iespaids radās, ka muļķību nav ne par kapeiku vairāk kā vidējā žurnālista darbā. Nu nevar noliegt to, ka pie mums Latvijā kailcirtes ir lielā cieņā, lai gan ar ekoloģiski pamatotu saimniekošanu tam nav nekāda sakara. Nevar noliegt, ka pie mums mežs skaitās arī pliks lauks ar maziem kociņiem. Nevar noliegt, ka ne viens vien dabai vērtīgs meža stūris ir sahārvesterēts baļķos, ko britiem ar smalko FSC logo virsū pārdot. Un nevar noliegt arī to, ka "Latvijas valsts mežiem" FSC seritikāts ir apturēts...

Bet man visvairāk, skatoties divu dažādu televīziju (mūsējo un arābu) sižetus par vienu un to pašu tēmu, acīs krita tas, ka "Al Jazeera" bija runājuši ar visiem - gan ar LVM, gan ar kokrūpniekiem, gan ar amatpersonām, bet TV3 bija iztikuši ar diviem kungiem no saimnieciskā gala, un nebija pat papūlējušies "paņemt pie dziesmas" filmas galvenos runātājus - G. Brūmeli un M. Strazdu. Varēja tak prasīt lai nu taisnojas, kā ļauj arābiem par mūsu valsti smieties!

4 komentāri:

 1. Es gan to neuztvēru kā smiešanos par valsti, bet gan kā fakta konstatāciju. Pašam sanāk pa dažādiem mežiem skraidīt orientējoties un varu teikt tikai vienu - visur ir lieli izcirtumi! Lai nu tie lielie kungi ned!@#$, ka vis ir tā pat kā pirms 5 vai 10 gadiem :(
  Tā nu tā kā manas pārdomas ...

  AtbildētDzēst
 2. Pēdējos gados netālu no mājām ir izcirsti vairāki meža nogabali. Pa tīro. Jā, tie bija "pieauguši" meži. Bet tādi viņi bija arī senāk. Un to nu nevar noliegt - pirms gadiem 20 tik daudz kailcirtes kā tagad, es neredzēju.

  AtbildētDzēst
 3. pirmkart, fsc sertifikati ir divi (negribu samelot, bet kaut kas saistiba ar cirsanas veidu un razosanas veidu) un lvm ir anulets viens.
  Otrkart, par mezu izcirsanu tie arabi ciparus kaut kur gaisaa uzzimejusi. Lvm majaslapaa info visu laiku ir pieejams un mezu lietas lv ir tik daudz izdarits, ka ir debili par to muldet. Sataisiti celji, melioracijas sistema, atputas vietas ierikotas.
  Atradaat ari, par ko muldet.

  AtbildētDzēst
 4. Var jau teikt, ka esmu sazvērestību teoriju cienītājs, bet esmu dzirdējis, ka baļķvedēji piemēram brauc visu mēnesi ar vienu pavadzīmi, protams, ja neaptur kāda inspekcija. bet inspekcija strādā no 8 - 17:00 un visi to zina, vēl vairāk, zinošie zina, kur tā būs.

  Fūres jūs paši redzat - tās 90% gadījumu ir pārkrautas - kaudzīte vēl pāri ragiem, bet šos policija nestādina, jo vairs nav atļauts svaru rēķināt izmērot augstumu platumu garumu un sareizināt ar koksnes blīvumu.


  Domāju, ka LVM uzskaite nav precīza un atspoguļo tik iespējams viņu pašu izcirsto daudzumu un ar mežsargiem ir tāpat - kā sarunāsi.

  AtbildētDzēst