ceturtdiena, 2012. gada 21. jūnijs

Ierastais slaktiņš Latvijas mežos

Pavasaris un vasaras sākums ir laiks, kad Latvijas mežos atgriežas gājputni, dzied, veido pārus, vij ligzdas un dēj olas. Tas ir arī laiks, kad tūkstošiem ligzdu tiek izpostītas - putnu olas un izšķīlušies mazuļi tiek sabradāti, sabraukti vai labākajā gadījumā vienkārši atstāti mētājamies zemē. Kāds teicis, ka dažu bojāeja ir traģēdija, bet, ja bojā iet tūkstoši, tā ir statistika... Un statistika parāda, ka pavasarī veiktu mežizstrādes darbu dēļ katru gadu aiziet bojā ap 20 tūkstošiem putnu ligzdu. Pirms vairākiem gadiem kāds elektrotīklu darbinieks, kurš bija nojaucis vienu baltā stārķa ligzdu, gandrīz nonāca cietumā, bet nav dzirdēts, ka kāds būtu sodīts par mežizstrādē iznīcinātajām putnu ligzdām. Atkarībā no juridiskās intepretācijas saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu kopējais sods par šādu nodarījumu būtu no Ls 200 000 līdz Ls 100 000 000 (nerunājot par to, ka daļēji šī lieta var attiekties arī uz Krimināllikumu), bet nezinu nevienu gadījumu, kad mežizstrādātāji būtu kaut latu samaksājuši par izpostītajām ligzdām.

Kāpēc tas tiek pieļauts, jūs jautāsiet? Aiz ieraduma. Esam pieraduši, ka meža nozare ir tik svarīga, ka jebkurš tai uzliktais ierobežojums uzskatāms par valsts ekonomikas graušanu. Esam pieraduši, ka cirst var tik cik vajag, lai dārgās mežizstrādes mašīnas atmaksātos. Esam pieraduši uz mežu skatīties kubikmetros, neņemot vērā, ka mežā ir lietas (t.sk. putni), ko kubikmetros nemēra. Esam pieraduši, ka neviens nepīkst par izcirtumos palikušajiem bojāgājušo putnu mazuļu tūkstošiem.

Latvijas Ornitoloģijas biedrība iepīkstējās, aicinot parakstīties pret mežu ciršanu putnu ligzdošanas laikā - http://necertpavasari.lv/ Nu jau ar mums kopā pīkst gandrīz 2500 cilvēku, kam nešķiet pieņemama putnu ligzdu masveida postīšana ekonomisku interešu vārdā.

No mežizstrādes uzņēmumu pārstāvjiem pagaidām esmu redzējis tikai divas replikas uz minēto akciju. Šeit tās citēju (un citēju burts burtā, tāpēc jau iepriekš atvainojos lasītājiem):

Pirmā (e-pasts uz LOB):

Labdien!

Gribēju Jums uzjautāt vai Latvijas tauta un valsts var pārtikt no putniem???

Cik putnu tad aizies bojā, ja izsalkušie sāks masveidā izķert dažādus putnus, lai pabarotu sevi un savas ģimenes?
Laikam jau ar 100.000 būs stipri pamaz ... Tad padomājiet uz cik apsurdām un patiesībā noziedzīgām lietām aiciniet tautu !!!

Ar cieņu,
[seko vārds un uzņēmuma nosaukums]

Otrā (komentārs pie ziņas portālā Meži.lv):
URĀ ornitologi un zaļie!!!Nedarīsim neko,necelsim rūpnīcas,necirtīsim mežus,sēdēsim mājas un gaidīsim laimes lāci.Ķertie urlas, no kādiem līdzekļiem jūs pārtiksiet?Mēs neesam igauņi.

es 20 gadus esmu saistīts ar mežu,tā ka neesmu stulbs.Kā zāģēšanas pakalpojuma sniedzējs esmu ieinteresēts lai man darbs būtu nodrošināts.Man būs darbs,būs nodokļi,un jums nabaga urlām būs sociālā palīdzība,varēsiet norīt smadzenes.Tie lielākie kviecēji ir tie,kam pašiem nekā nav,un plēš dirsu ,ja kāds kautko cīnās un dara.Neviens normāls zāģeris tīšām nepostīs putnu ligzdas.

Otro komentāru, kā jau pusanonīmu izpausmi internetā, varētu nekomentēt nemaz, bet gribu vērst uzmanību uz pēdējo teikumu: "Neviens normāls zāģeris tīšām nepostīs putnu ligzdas." Gribu vien piebilst, ka, protams, putnu ligzdu postīšana nav mērķis, bet blakusparādība, tāpēc varētu teikt, ka tas notiek "netīšām". Tomēr jāpatur prātā, ka katrā meža hektārā ligzdo putni, kas nozīmē, ka, mežu cērtot putnu ligzdošanas laikā, putnu ligzdu izpostīšana ir neizbēgama. Ļoti ceru, ka mūsu akcija liks mežizstrādātājiem apjaust, ko nozīmē meža ciršana pavasarī, lai nebūtu jāsaka, ka "tā gadījās" un nebūtu nepieciešama mana kolēģa reiz rosinātā akcija - katram mežizstrādātājam ar savām rokām saspiest katru izcērtamajā mežā esošo putna mazuli.

Pirmā replika, kā jau parakstītai vēstulei pieklājas, ir nopietnāka, bet atkal balstīta uz priekšstatu, ka meža nozare ir Latvijas balsts. Tikai mēs bieži aizmirstam, ka ne jau dabas aizsardzības uzliktie ierobežojumi, bet mežsaimniecības intensifikācija ir galvenais dzinējs darbavietu skaita samazinājumam meža nozarē. Arī no hārvesteriem Latvijas tauta pārtikt nevar, bet šo mašīnu ieviešanu un tai sekojošo darbinieku skaita mazināšanos mēs uztveram kā normālu nozares modernizāciju. Kas noticis ar hārvesteru aizstātajiem mežstrādniekiem un to ģimenēm? Nomiruši badā? Es pieļauju, ka pareizi noorganizēts ciršanas pārtraukums pavasarī patiesībā varētu nākt par labu nodarbinātībai, bet, lai neriskētu nokaitināt nozares speciālistus ar savu nekompetenci, pagaidām šo domu tālāk neturpināšnu... Visbeidzot jāpiebilst, ka dabas aizsardzības prasību pastiprināšana varbūt šķiet noziedzīga no filozofiskā viedokļa, bet kā jau minēju iepriekš, putnu ligzdu iznīcināšana ir noziegums atbilstoši jau tagad spēkā esošajai likumdošanai (ar prāta stūrīti gan apzinos, ka šāda atziņa var likt likumdošanu mainīt).

Bet pagaidām joprojām katru gadu tūkstošiem putnu ligzdu tiek samaltas hārvesteros... Ceru, ka neviens mani nevainos, ja atzīšu, ka uz šāda fona dažādas mežā dzīvojošiem supervaroņiem un Dabas mātei veltītas akcijas man šķiet vismaz neviennozīmīgas no morālā viedokļa... Ja arī Tev nešķiet pieņemama putnu iznīcināšana - paraksties: http://necertpavasari.lv/ !

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru